Gazeta Prawna: Firmy boją się kursu wymiany

„Przedsiębiorcy boją się, że przy wprowadzaniu wspólnej waluty zostanie przyjęty zły dla nich kurs wymiany złotego na euro – wynika z sondy forsal.pl. Większość firm liczy, że wspólna waluta będzie dla nich korzystna” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Zły kurs wymiany złotego na euro to dla przedsiębiorców największe niebezpieczeństwo, związane z przyjęciem wspólnej waluty. Obawia się tego ponad 55 proc. przedsiębiorców, którzy wzięli udział w ankiecie portalu Forsal.pl, powstałej w ramach współfinansowanego przez NBP projektu W drodze do euro. Blisko 1/4 ankietowanych niepokoi się ryzykiem wzrostu kosztów pracy”.

Zdaniem przedsiębiorców wymiana powinna nastąpić przy kursie zbliżonym do 4 zł do euro (tak wskazało prawie 45 proc. ankietowanych) czy nawet 3,5 zł za euro (nieco ponad 42 proc.). Kurs zbliżony do obecnego – czyli w okolicach 4,5 zł za euro – wskazało zaledwie niespełna 13 proc. przedsiębiorców”.

„Nadzieja, że wymiana na euro nastąpi przy mocniejszym niż teraz kursie złotego wiąże się być może z tym, że w sondzie wzięli udział głównie przedstawiciele firm zajmujących się produkcją i handlem na rynku wewnętrznym (ponad 86 proc.). Jednak mimo to opowiadają się oni za szybkim przyjęciem wspólnej waluty (takich wskazań było ponad 61 proc). Wynika to z faktu, że przeważająca większość przedsiębiorców liczy, że euro pozytywnie wpłynie na prowadzony przez nich biznes (uważa tak ponad 55 proc. przedsiębiorców)”.

„Takich, którzy są przeciw wspólnej walucie, jest znacznie mniej, bo niespełna 27 proc. ankietowanych. Przy czym jeszcze mniejszy odsetek spodziewa się, że wspólna waluta zaszkodzi ich przedsiębiorstwom (niespełna 19 proc. wskazań). Więcej, bo 25,5 proc., uważa, że dla ich biznesu zmiana waluty nie będzie miała znaczenia”.

„Kryzys jest powodem do opóźnienia terminu wprowadzenia wspólnej waluty dla 38 proc. przedsiębiorców. Tymczasem aż 54 proc. uznało, że właśnie z powodu zawirowania na rynkach tym bardziej trzeba zintensyfikować działania w celu przyjęcia euro”.

„W ankiecie przeprowadzonej na stronie forsal.pl wzięło udział ponad 400 przedsiębiorców”.

Więcej: Gazeta Prawna

Marek Bogusz

15.05.2009