Gazeta Prawna: Branża budowlana znalazła sposób na oszczędności w VAT

„Przedsiębiorcy z branży budowlanej znaleźli sposób na oszczędności podatkowe. Zamiast sprzedaży towarów z 22-proc. VAT, świadczą usługi ze stawką 7-proc. Gdy fiskus wykryje nadużycia, naliczy prawidłowy VAT i ukarze podatników.” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Przedsiębiorcy z branży budowlanej znaleźli świetny sposób na oszczędności w VAT. Zamiast sprzedaży towarów, deklarują na wystawianych fakturach, że świadczą usługi. Te pierwsze objęte są 22-proc. VAT. Drugie, stawką 7-proc. Takie postępowanie jest prawidłowe u producentów okien i drzwi, którzy jednocześnie świadczą usługi montażu. Prawo do stosowania 7-proc. stawki wynika dla nich z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Teraz ten mechanizm opodatkowania podatnicy przenoszą na inne towary.”

„– Jesteśmy zakładem kamieniarskim. Sprzedajemy parapety, które objęte są 22-proc. VAT. Wielu przedsiębiorców zamiast sprzedaży parapetów oferuje usługę ich montażu, co pozwala im na zastosowanie 7-proc. VAT. Czy to zgodne z prawem – pyta nas pani Magdalena, pracująca w zakładzie kamieniarskim.”

Więcej: Gazeta Prawna

Ewa Matyszewska
08.10.2009