Gazeta.pl: Pawlak: Trzeba pomyśleć o prywatyzacji pracowniczo-menadżerskiej

„Komisja Trójstronna powinna przygotować projekt przepisów o tzw. prywatyzacji pracowniczo-menadżerskiej, pozwalającej na nabywanie akcji przedsiębiorstw państwowych kadrze pracowniczej na korzystnych warunkach – zaproponował na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji wicepremier Waldemar Pawlak.”

„W kryzysie gospodarczym, gdy budżet potrzebuje dodatkowych środków, może dojść do sprzedaży wielu państwowych przedsiębiorstw za niewielkie pieniądze. Trzeba pomyśleć, aby w pierwszej kolejności mogli kupować je pracownicy i kadra menadżerska, którzy przez ostatnie 20 lat utrzymali te firmy w dobrej kondycji” – powiedział Pawlak.”

„Wicepremier wyjaśnił, że pracowniczo-menedżerską prywatyzacją mogą być objęte firmy różnej wielkości – od najmniejszych, gdzie związek między załogą a pracodawcami jest najbliższy, po duże, które od 20 lat wspólnie pracują na rzecz przedsiębiorstwa – przekonywał.” – czytamy na portalu Gazeta.pl.

 

”W ocenie Pawlaka kapitał na taką prywatyzację może pochodzić np. z przyszłych dochodów sprzedawanych przedsiębiorstw lub z leasingu. „Trzeba pracować nad mechanizmem wsparcia takich rozwiązań, by budżet otrzymał środki, a pracownicy i kadra zarządzająca mogli bezpośrednio stać się właścicielami” – podkreślił.”

 

”Marian Osuch z Konfederacji Pracodawców Polskich ocenił na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Trójstronnej, że prywatyzacja pracowniczo-menadżerska to dobry pomysł, który już w przeszłości się sprawdził, np. w zakładach PKS. „Prywatyzacje pracownicze wstrzymały obawy rządu, że mogą zostać one uznane przez Unię Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną, ale jeżeli to tylko możliwe, warto do nich wrócić” – powiedział.”

 

”Pozytywnie do pomysłu wicepremiera Pawlaka odniósł się przewodniczący Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, którego zdaniem „prywatyzacja pracownicza zawsze okazuje się korzystna dla pracowników i samych firm”. Za konieczne uznał podjęcie prac w tej sprawie w zespołach eksperckich Komisji.”

 

”Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek podkreślił, że najpierw Komisja powinna wypracować swoje stanowisko, a dopiero potem można będzie ogłaszać pomysł prywatyzacji pracowniczo-menadżerskiej. Podobnego zdania była prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.”

 

PAP
Gazeta.pl
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6817242,Pawlak__Trzeba_pomyslec_o_prywatyzacji_pracowniczo_menadzerskiej.html