Gazeta.pl: możesz stracić wszystkie pieniądze

Na stronach mBanku pojawiło się ostrzeżenie przed nową złośliwą aplikacją na urządzenia z Androidem. Jej autorzy twierdzą, że służy do przeliczania kursu kryptowalut. Po instalacji podszywa się jednak pod aplikację mBanku i żąda nazwy użytkownika i hasła – czytamy na portalu Gazeta.pl.

 

Najlepszym sposobem na uniknięcie infekcji jest pobieranie oprogramowania wyłącznie z oficjalnych źródeł. Aplikacje dostępne w nieoficjalnych sklepach, rozsyłane za pomocą wiadomości e-mail lub SMS, mogą zawierać złośliwy kod. Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich w swoim komunikacie zwraca uwagę, że ataki mogą dotyczyć też innych banków. Centrum radzi też jak bronić się przed tego typu zagrożeniem. Należy pamiętać o dwóch zasadach:

 

bank nigdy nie wymaga podawania loginu i pełnego hasła do bankowości. Nigdy nie ujawniaj informacji o kartach płatniczych, o dostępie do bankowości internetowej lub mobilnej, o które jesteś proszona/proszony w wiadomościach przez telefon;

jeżeli dojdzie do podejrzanego kontaktu w kanale telefonicznym należy bezzwłocznie poinformować o tym zdarzeniu bank. Do nawiązania kontaktu z bankiem wykorzystuj tylko te numery telefonu lub adresy e-mail, które bank wskazał przy zawieraniu umowy rachunku bankowego.

 

Więcej: LINK