Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 23/04/2008

Gazeta.pl: Bezpieczny e-podpis w ZUS - godzina zero czy plan B?

"Czy będzie bezwzględny obowiązek stosowania bezpiecznego e-podpisu w deklaracjach przesyłanych do ZUS, czy nie? Zostały trzy miesiące, przedsiębiorcy czekają na decyzję rządu" - czytamy na portalu Gazeta.pl.

"Wymóg stosowania tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego w dokumentach przesyłanych do ZUS przez firmy zatrudniające powyżej pięciu osób nakłada ustawa o informatyzacji. Obowiązek ma wejść w życie 21 lipca tego roku. Od tego dnia e-podpis z certyfikatem kwalifikowanym ma stać się jedynym dopuszczalnym sposobem potwierdzania tożsamości nadawcy i zastąpić stosowany obecnie przez przedsiębiorstwa zwykły e-podpis przy ZUS-owskim programie Płatnik.

"Rząd sygnalizuje, że tryb wprowadzania obowiązkowego bezpiecznego e-podpisu w kontaktach z ZUS może się zmienić. - Państwo nie może sobie pozwolić na ryzyko bałaganu. Monitorujemy na bieżąco, ile jest wydawanych certyfikatów kwalifikowanych. Przybywa ich szybko. Ale mamy także plan B - mówi Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za e-podpis. Plan B polega na rozłożeniu sprawy w czasie".

"Inny pomysł zgłaszał Związek Rzemiosła Polskiego. Jego prezes Jerzy Bartnik zaapelował niedawno do rządu, by na początek obowiązkiem stosowania certyfikatów kwalifikowanych objąć tylko płatników zatrudniających powyżej 250 pracowników".

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018