Dziennik: Przedsiębiorcy: Wyższy VAT nie uratuje budżetu

„Tylko reformy i cięcie wydatków mogą uzdrowić finanse – twierdzą przedsiębiorcy. Według nich ostatnie podwyżki wszelkich opłat i wyższa stawka VAT sprawią jedynie, że mocno spadnie konsumpcja, a to jedyny motor wzrostu polskiej gospodarki.” – czytamy w gazecie Dziennik.

„Ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Agnieszka Durlik-Khouri mówiła na konferencji, że przedsiębiorcy w Polsce oczekują podjęcia przez rząd działań dążących do obniżenia długu publicznego. „(Oczekują) zbudowania odpowiedniego systemu legislacyjnego tak, aby ta nieodpowiedzialna polityka został zatrzymana. Podwyżka podatku VAT do niczego nie prowadzi. Naszym zdaniem powinniśmy działać po stronie wydatkowej” – zaznaczyła.”

„Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Roman Rewald mówił, że gdyby w Polsce o 20 proc. zmniejszono koszty administracyjne prowadzenia przedsiębiorstw, to zyski firm wzrosłyby o 13 mld zł, co spowodowałoby zwiększenie wpływów do budżetu z podatku dochodowego o ponad 2 mld zł. „Tymczasem zamiast uproszczeń widzimy coraz większy wpływ biurokracji na nasze życie. To jest proces, który powinniśmy zahamować” – podkreślił.”

„W skład Kongresu wchodzą: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Amerykańska Izba Handlowa, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego. W ramach Kongresu przedsiębiorcy mają zabiegać o nowe rozwiązania i konieczne zmiany w najważniejszych kwestiach społeczno-gospodarczych, ważnych z punktu widzenia optymalnych warunków dla rozwoju polskiej gospodarki.”

Więcej: Dziennik.pl
01.10.2010