Zachęcamy do zapoznania się z rozmową wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusza Kowalskiego ze znanym dziennikarzem zajmującym się problematyką gospodarczą Zbigniewem Bartusiem w artykule pt. „Rząd przywróci kwalifikacje do wykonywania zawodu?”, który ukazał się w Dzienniku Polskim w dniu 24 listopada.
– Od lat grzmi pan, że szkolnictwo zawodowe zostało w Polsce zniszczone, pracodawcom brakuje porządnych kadr. A młodzi ludzie nie mogą znaleźć pracy?- pyta dziennikarz. – To oczywiste. Nie potrzeba nam takiej chmary licencjatów i magistrów, jaką produkuje nasz system edukacji. 60 procent gospodarki to usługi dla ludności, a tam trzeba wykwalifikowanych i uczciwych fachowców. Podobnie w wytwórczości. Fachowców najlepiej kształci dobre szkolnictwo zawodowe- powiedział J.Kowalski.
– Oparte na systemie dualnym, uczeń – mistrz. Pozwala ono łączyć praktykę u rzemieślnika, zorganizowaną na podstawie umowy o pracę, z nauką teoretyczną w szkole. Finalnym „produktem” takiego systemu jest świetnie przygotowany do zawodu pracownik. Właśnie takich oczekuje rynek.- dodał. – Proszę zauważyć, że w krajach jak Niemcy czy Austria, gdzie pielęgnuje się i rozwija ten system, sytuacja gospodarki jest najlepsza w Europie. Najniższe jest bezrobocie wśród młodzieży. W rozwiniętych krajach obowiązuje też sprawdzona zasada, że aby wykonywać pewne zawody, trzeba uzyskać kwalifikacje zawodowe. Wszędzie w Unii istnieją takie wymogi. Tylko w Polsce można robić wszystko, co się podoba – podkreślił.
Więcej:
Dziennik Polski
24.11.2016
Wywiad: