Dziennik Polski: W tym roku trzeba uratować rzemiosło

W Dzienniku Polskim, 3 stycznia, ukazał się wywiad z Januszem Kowalskim, wiceprezesem Związku Rzemiosła Polskiego, prezesem Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości., w którym mowa o działaniach, które zdaniem rzemieślnika powinny uratować polskie rzemiosło.

– W minionym roku wreszcie zaczęło się dużo mówić o problemach rzemiosła i to na najwyższych szczeblach rządowych, ale niestety na słowach się skończyło- powiedział J.Kowalski. – Dlatego mamy nadzieję, że 2015 rok będzie tym „rokiem wykonawczym” po roku przygotowawczym – dodał.

Na realizacje czekają dwie podstawowe rzeczy. Politycy muszą w końcu zrozumieć, że kluczowym błędem było zniesienie konieczności posiadania kwalifikacji do wykonywania większości zawodów. Kolejna – to obowiązek przynależności do organizacji gospodarczych. Na całym świecie takie zasady obowiązują, no chyba poza Rosją, że przedsiębiorca bez znaczenia, co produkuje – samochód czy buty, musi być zrzeszony w organizacji gospodarczej – podkreślił rzemieślnik.

Dzisiaj trudno znaleźć dobrego fachowca, wykruszają się powoli. Mamy coraz mniej specjalistów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Jedną z nich jest szara strefa, w której działa już ok. 30 proc, firm. Bo to nieprawda, co mówią politycy, że sięga ona 15 proc.. My rzemieślnicy wiemy, dokładnie, ile jest tzw. fuszerów, którzy dodatkowo są zarejestrowani na bezrobociu, a na czarno sobie dorabiają psując rynek – dodał prezes Kowalski.
Zachęcamy do przeczytania artykułu: LINK