„Dobry, sprawdzony fachowiec bywa bezcenny. A Cech Rzemiosł Różnych i Malej Przedsiębiorczości w Oświęcimiu zrzesza obecnie 65 zakładów rzemieślniczych. Do Cechu należą rzemieślnicy z różnych branż np.: motoryzacyjnej, drzewnej, budowlanej, fotograficznej czy fryzjerskiej. Członkowie organizacji szkolą też uczniów.” – czytamy w Dzienniku Polskim.
„- Obecnie mamy ok. 200 uczniów. Po 3 latach szkolenia w zakładach rzemieślniczych uczeń zdaje egzamin i otrzymuje tytuł czeladnika. A po 5 latach pracy w danej branży i zdaniu egzaminu, otrzymuje tytuł mistrza w odpowiedniej specjalności -wyjaśnia kierujący oświęcimskim samorządem rzemieślniczym starszy cechu Tadeusz Krzeszowiak.”
„Członkowie Cechu podkreślają, że rzemiosło w Oświęcimiu ma wspaniałą, kilkusetletnią tradycję. – To VIII wieków nieprzerwanej działalności ściśle wplecionej w historię Polski. Jego początki sięgają w Oświęcimiu 1272 roku – mówi Tadeusz Krzeszowiak. – A jak ważne jest rzemiosło w naszej narodowej historii, wystarczy spojrzeć na dzielą mistrzów rzemiosła. To wkomponowane w krajobraz Rzeczpospolitej okazale budowle, zamki, obiekty publiczne i sakralne oraz wymagające nie lada kunsztu elementy wyposażenia wnętrz zamków czy kościołów – bramy, drzwi, okna, ozdobne kraty, ołtarze, ławki czy konfesjonały – wylicza.”
„Na Kongresie Rzemiosła Polskiego w Warszawie Tadeusz Krzeszowiak otrzymał najwyższe odznaczenie rzemieślnicze w Polsce – Szablę Kilińskiego. Doceniono w ten sposób jego 35-letnią pracę na rzecz rzemiosła Z kolei na Walnym Zgromadzeniu Rzemiosła w Oświęcimiu, kiedy to prezentowana była owa wspaniała szabla, odznaczono też kolejne osoby: Grzegorz Hatłas został wyróżniony Honorową Odznaką Rzemiosła Polskiego, zaś Honorową Odznakę Izby Rzemiosła w Bielsku-Białej otrzymali: Stanisław Grabowski, Robert Jakubiec, Ireneusz Wierzba Natomiast wyróżnienia, za pracę społeczną na rzecz Cechu w roku 2010, dostali Maria Dyksa Frączek-Uchańska i Paweł Wysogląd.”
Więcej: Dziennik Polski
LINK
24.08.2010
Paweł Plinta