Dziennik Gazeta Prawna: Rusza batalia o płacę minimalną

W Komisji Trójstronnej rozpocznie się negocjacja kwestii płacy minimalnej. Do 20 maja przedstawiciele pracodawców i pracowników będą musieli ustalić wspólne stanowisko dotyczące wzrost minimalnego wynagrodzenia – czytamy w „DGP”.

Obowiązkowa podwyżka wynika z ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)za pracę. Wysokość najniższej pensji musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wskaźnika wzrostu PKB (jeśli stanowi mniej niż połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę). Dodatkowo przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się także różnicę między prognozowaną a rzeczywistą inflacją w poprzednim roku.

Pracodawcy wykazują, że z podnoszeniem płacy minimalnej trzeba uważać. Polska już w tej chwil na jedną z najwyższych w Europie tendencji wzrostowych minimalnego wynagrodzenia. Dobrym rozwiązanie, zdaniem ekspertów byłoby niepodnoszenie płacy minimalnej na rok 2014. Przy coraz niższym wzroście PKB i rosnącym bezrobociu, szczególnie wśród młodych, jej zamrożenie byłoby uzasadnione.

Więcej: gazetaprawna.pl
13.05.2013
Tomasz Zalewski
LINK