Dziennik Gazeta Prawna: Małemu biznesowi nic nie zaszkodzi

Redaktor naczelna DGP Jadwiga Sztabińska w swoim felietonie pisze, że sektor MŚP jest nie do pokonania. Choćby rzucało się im pod nogi kłody i tak przedsiębiorcy z tego sektora dzięki swoim wyjątkowym predyspozycjom nie dają się przeciwnościom.

Dowodem na poparcie tezy jest fakt, że grupa firm małych i średnich wciąż się powiększa pomimo barier prawnych, administracyjnych i na przekór spowolnieniu gospodarczemu. Przedsiębiorcy z sektora MŚP są niezwykle odporni na wszelkiego rodzaju przeszkody i nie poddają się łatwo. Można nawet powiedzieć, że te przeciwności ich hartują, pozwalają wykształcić intuicję i nieufność do podążania utartymi schematami. Dlatego właśnie wszelkiego rodzaju zawirowania gospodarcze wzmacniają ten sektor, a na miejsce upadających firm pojawia się kilka nowych. Te które przetrwają wychodzą z kryzysu jeszcze silniejsze.

Jak zaznacza jednak autorka dla MŚP niezwykle ważne są jednak procesy zachodzące i planowane w gospodarce i prawie. Pierwszy obszar, ostatnio wzmocniony, spowodował wzrost gospodarczy w II kwartale 2013 roku (zwłaszcza dzięki działaniu eksportu). W drugim natomiast szykowane są, lub już się) pojawiły pozytywne zmiany (np. gwarancje de minimis czy elastyczny czas pracy. Jednak cały czas utrudniają rozwój wysokie daniny dla państwa, a co gorsza niestabilny system podatkowy.

Więcej:gazetaprawna.pl
26.09.2013
Jadwiga Sztabińska
Więcej: LINK