Dziennik Gazeta Prawna: Kierowcy służbowych aut pod kontrolą inspekcji pracy

„Samozatrudnieni i użytkownicy służbowych samochodów będą musieli jak kierowcy ciężarówek przestrzegać czasu pracy. Takie ograniczenie planuje wprowadzić Parlament Europejski” – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

„Jeśli przepisy zostaną znowelizowane, Polska będzie musiała je implementować do ustawy o czasie pracy kierowców. A to oznacza, że nawet kierowca samochodu służbowego będzie podlegał rygorystycznym przepisom, tak samo jak duże firmy przewozowe. Uzasadnieniem do tych zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Z tymi argumentami nie zgadzają się jednak przedsiębiorcy.”

„- To może przynieść odwrotny skutek i doprowadzić do zwiększenia zagrożenia na drogach. Na przykład kierujący służbowym samochodem będą się spieszyć do firmy, aby uniknąć obowiązkowej przerwy – mówi Michał Gawryszczak, główny specjalista w Zespole Koordynacji Spraw Europejskich w Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP). Takie zmiany w dyrektywie mogą też mieć poważne skutki finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
Artur Radwan
4.05.2010