Dziennik Gazeta Prawna: Elastyczny czas pracy już wkrótce może być wprowadzony w przedsiębiorstwach

Firmy z niecierpliwością oczekują wprowadzenia w życie przepisów o elastycznym rozliczaniu czasu pracy. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu pracy, w związku z czym ustawa wejdzie już wkrótce w życie – informuje „DGP”.

Pracodawcy od początku popierali wprowadzenie zmian, które umożliwią dostosowanie intensywności wykonywanych obowiązków w firmie do liczby zamówień na rynku (bez konieczności równoczesnej redukcji etatów). Prezydent RP zaznaczył również, że nowe rozwiązania ułatwią pracownikom łączenie ról zawodowych z życiem rodzinnym. Pozwoli na to zapis o ruchomym czacie pracy.

Negatywnie na temat nowelizacji przepisów prawa pracy wypowiadają się związki zawodowe, które już zapowiedziały w związku z tym akcje strajkowe i zerwały rozmowy w Komisji Trójstronnej. Rząd nie uległ jednak związkowcom, a premier Donald Tusk zaznaczył, że nowe rozwiązania są konieczne, by zmniejszyć bezrobocie w Polsce. Znowelizowane przepisy wejdą w życie w ciągu dwóch tygodni od ich ogłoszenia w Dzienniku ustaw. Wszystko wskazuje, że stanie się to jeszcze w tym miesiącu.

Więcej: gazetaprawna.pl
05.08.2013
Karolina Topolska