Dziennik Gazeta Prawna: Dorabiający emeryci i renciści w odwrocie

– Problemem dla dorabiających emerytów czy rencistów są kwoty graniczne, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia. Dlatego wiele z tych osób po prostu cały czas kontroluje wysokość swoich przychodów z pracy – wyjaśnia w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Bogusława Nowak-Turowiecka, główny specjalista zespołu oświaty zawodowej i problematyki społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.

Wciąż spada liczna emerytów i rencistów, którzy mają dochody czy to z zatrudnienia, czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Te dwie grupy społeczne chcą pracować, co wynika z rosnących wciąż kosztów utrzymania – drożeją leki, zwiększają się opłaty za mieszkanie.

O pracę dla emeryta czy rencisty jest co raz trudniej. Ci, którzy mają szansę zarobkowania boją się często podjąć prace, aby nie otrzymać zmniejszonych świadczeń, jeśli przebywają na wcześniejszej emeryturze. Dopiero po osiągnięciu powszechnego, czasowo zróżnicowanego wieku emerytalnego (67 lat) można dorabiać bez żadnych ograniczeń.

Więcej:gazetaprawna.pl
27.05.2013
Bożena Wiktorowska
LINK