Dziennik Gazeta Prawna: 340 tys. dłużników czeka na decyzję UE

Umorzenie zaległych składek ZUS jest jak na razie tylko teoretycznie możliwe. Komisja Europejska ma cały czas wątpliwości co do przepisów, co blokuje korzystanie z nich przez przedsiębiorców – czytamy w „DGP”.

Już w styczniu część właścicieli firm złożyła do ZUS wniosek o umorzenie zaległych składek. Jednak, jak się okazuje Bruksela nie zatwierdziła jeszcze zmian przepisów, które na to pozwalają. Dopiero 2 kwietnia przesłane zostały stronie polskiej pytania dotyczące ustawy. Teraz czas na odpowiedź, a ta będzie analizowana kolejne kilka miesięcy. Nie oznacza to, że przepisy ostatecznie wejdą w życie. KE może mieć kolejne pytania i wątpliwości.

– Pytania postawione przez unijną instytucję dowodzą tego, że ustawy uchwalone przez Sejm są niedopracowane. Czasami posłowie mają nadzieję, że błędy legislacyjne niższej izby zostaną naprawione przez Senat, ale nie zawsze jest wola polityczna do takich zmian. W efekcie tego powstają buble prawne, którymi musi się zajmować Trybunał Konstytucyjny – wyjaśnia prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Pytań jest naprawdę sporo. Zdaniem Brukseli pojawiają się wątpliwości co do zasadności wprowadzenia przepisów, selekcji przedsiębiorców, którzy mogą być nimi objęci, a także terminu przyjmowania i rozpatrywania wniosków. Zdaniem unijnych urzędników umorzenie powinno być przyznawane jako pomoc de minimis. Padło pytanie dlaczego Polska nie postanowiła tą drogą dać wsparcia przedsiębiorcom.

Więcej: gazetaprawna.pl
15.04.2013
Bożena Wiktorowska
LINK