Dziennik Gazeta Prawna: 1 mln małych firm prześle e-dokumenty do ZUS

„Od 2011 roku małe firmy bez e-podpisu będą mogły przesyłać do ZUS dokumenty przez sieć” – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

„Jeszcze w tym tygodniu Sejm może uchwalić nowelizację ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Wprowadza ona dawno zapowiadany przez rząd tzw. zaufany profil. Umożliwi on m.in. osobom fizycznym i właścicielom firm kontaktowanie się z ZUS bez konieczności kupowania bezpiecznego e-podpisu. Pracownicy będą mogli m.in. sprawdzić stan swojego konta emerytalnego.”

„Nowe rozwiązanie chwalą przedsiębiorcy, głównie z tego powodu, że jest bezpłatne.
– W pierwszej kolejności skorzystają z niego małe firmy, które do tej pory nie korzystały z biur rachunkowych i składały do ZUS dokumenty rozliczeniowe w formie papierowej – mówi prof. Jan Klimek, wiceprzewodniczący Związku Rzemiosła Polskiego. Zwraca też uwagę, że po 10 latach od rozpoczęcia informatyzacji kontaktów między płatnikami a ZUS dobrze się stało, że zostało przygotowane rozwiązanie umożliwiające korzystanie z internetu także przez małe firmy. Według niego wiele tych firm decydowało się na zakup drogiego bezpiecznego podpisu tylko dlatego, aby wysyłać do ZUS dokumenty przez internet.”

Więcej: gazetaprawna.pl
Bożena Wiktorowska
10.02.2010
LINK