Jak zapewnia w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Maciej Geromin, ekspert w wydziale prawa gospodarczego departamentu prawa cywilnego Ministerstwa Sprawiedliwości, nowy projekt ustawy – Prawo restrukturyzacyjne kładzie nacisk na zagwarantowanie przejrzystych i ekonomicznie uzasadnionych kryteriów ogłoszenia upadłości oraz zwiera zmianę przepisów, usprawniającą likwidację majątku
Obecne upadłość firmy często prowadzi do bankructwa, które skutkuje niezaspokojeniem wierzytelności kontrahentów. To z kolei daje tzw. efekt domina, kiedy jedna zadłużona firma pociąga za sobą do upadłości kolejną. Nowa ustawa ma zagwarantować możliwość unikania bankructwa, restrukturyzacji firmy i zawieranie układów z wierzycielami, by zabezpieczyć ich prawa.
Nowela daje cztery warianty restrukturyzacji, których priorytetem będzie zachowanie bytu firmy dlatego w razie zgłoszenia dwóch wniosków: restrukturyzacyjnego i o ogłoszenie upadłości, sąd w pierwszej kolejności będzie rozpoznawał ten pierwszy. Celem jest tu zachowanie miejsc pracy i wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa.
– Projekt przewiduje elastyczne sposoby restrukturyzacji poprzez zawieranie układów, jedynie zatwierdzanych przez sąd, nawet tylko z częścią np. finansowych wierzycieli, a także możliwość sprzedaży całości przedsiębiorstwa w ramach upadłości (tzw. prepacks). Z drugiej strony przewiduje zaś postępowanie sanacyjne, charakteryzujące się pełną ingerencją sądu i doradcy restrukturyzacyjnego i możliwością wykorzystania szerokich narzędzi do restrukturyzacji zobowiązań, majątku i struktury pracowniczej przedsiębiorstwa – tłumaczy Maciej Geromin.
Więcej: gazetaprawna.pl
08.05.2014
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
LINK