Wchodzące od jutra nowe przepisy zrównują firmy w dofinansowaniu do pensji pracowników. Stracą na tym Zakłady Pracy Chronionej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Do tej pory firmy z otwartego rynku pracy otrzymywały 70 proc. (lub 90 proc. w przypadku pracowników mających schorzenia specjalne), kwot przysługujących ZPChr. Dopiero w ubiegłym roku zmiany w tym zakresie zostały przyjęte przy uchwalaniu ustawy okołobudżetowej. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) bez obniżenia wydatków na inne swoje obowiązkowe zadania nie mógłby jednak pokryć kosztów zwiększenia pomocy dla otwartego rynku pracy. Dlatego postanowiono, że zniesienie różnic w dopłatach nastąpi poprzez obniżenie wsparcia dla ZPChr.
Pomimo zmian w ustawie ZPCHr deklarują, że nie zamierzają zmniejszać zatrudnienia. – Obecnie nie podejmujemy żadnych działań dotyczących stanu zatrudnienia, ponieważ jesteśmy w trakcie realizacji zamówień. Dziś trudno stwierdzić, co będzie się działo w kolejnych miesiącach – informuje Maria Urbańska-Pajdak, wiceprezes Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów.
Negatywnym zjawiskiem, które może być obserwowane na skutek likwidacji różnic w dofinansowaniach do wynagrodzeń, jest wzrost liczby pracodawców rezygnujących ze statusu ZPChr. O ile w 2011 r. były 1834 takie firmy, o tyle już w ubiegłym roku zostało ich 1406. Ten spadek to efekt ograniczenia większości przywilejów dla pracodawców z chronionego rynku pracy oraz zachowania dotychczasowych obowiązków związanych z posiadaniem tego statusu (np. opieką medyczną).
Więcej: gazetaprawna.pl
31.03.2014
Michalina Topolewska
LINK