W siedzibie Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu, w dniu 2 grudnia odbyło się kolejne szkolenie w ramach projektu „Skuteczni eksperci = efektywny dialog” dla reprezentantów Izb i Cechów z terenu województwa dolnośląskiego.
Organizatorem spotkania był Związek Rzemiosła Polskiego wraz z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą oraz Izbą Rzemieślniczą i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy.
To już trzecie szkolenie realizowane w ramach zadania 3, którego celem jest wzmocnienie potencjału eksperckiego środowiska rzemieślniczego, zaangażowanego w prace w instytucjach dialogu społecznego na szczeblu regionalnym i lokalnym.
W pierwszej części seminarium uczestnicy poznali pojęcia zawiązane z dialogiem społecznym oraz ramami prawnymi dialogu w Polsce i Europie. Rafał Szkopek, ekspert pracujący w instytucjach dialogu społecznego na szczeblu Unii Europejskiej, gość szkolenia, wskazał na niedoskonałości formuły dialogu funkcjonującego w naszym kraju.
W części warsztatowej przedstawiciele dolnośląskich WKDS oraz Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia podzielili się doświadczeniami i spostrzeżeniami z pracy w tych gremiach. Na przykładzie konkretnych spraw omawiano kwestie naruszenia równości stron dialogu i dominacji przedstawicieli władzy.
Prezes Dolnośląskiej Izby Zbigniew Ładziński podkreślił, że to właśnie partnerstwa lokalne są najskuteczniejszym forum rozwiązywania regionalnych problemów.
Uczestnicy warsztatów potwierdzili potrzebę doskonalenia wiedzy w zakresie dialogu społecznego w środowisku rzemiosła, aby efektywniej wypełniać zadania partnera społecznego zarówno na szczeblu regionu, kraju oraz Unii Europejskiej.