Coraz bliżej wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu europejskiego

10 marca 2011 roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wzmocnioną współpracę 25 państw członkowskich w zakresie jednolitych patentów. Mimo zastrzeżeń dotyczących braku stałego i obowiązkowego tłumaczenia patentów na język angielski, włączyła się do niej także Polska. Zgody na współpracę nie wyraziły Włochy i Hiszpania.

15 lutego 2011 roku Parlament Europejski zagłosował za uruchomieniem procedury wzmocnionej współpracy mającej na celu stworzenie wspólnego systemu patentowego Unii Europejskiej. Teraz, podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Konkurencyjności, formalnie przyjęto decyzję zezwalającą na tę formę współpracy. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie przez Komisję Europejską wniosku w sprawie stworzenia jednolitego patentu oraz wniosku regulującego system językowy.

Jak powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec w rozmowie z PAP, „przystąpienie do wzmocnionej współpracy nie było dla Polski aktem oczywistym. Przystąpiliśmy, ponieważ główną barierą dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, jeśli chodzi o zgłaszanie nowych patentów, jest problem dużego kosztu uzyskania takiego patentu”. Jest on aktualnie 10 razy większy niż np. w Stanach Zjednoczonych i, jak podaje wiceminister, wynosi ponad 20 tys. zł za pojedynczy patent.

Kwestię problematyczną stanowi proponowany system językowy. Obecnie Europejski Urząd Patentowy (EPO) stosuje system trzyjęzyczny, co oznacza, że dany patent może być udzielony i zarejestrowany w jednym z trzech języków urzędowych, jakimi są niemiecki, francuski i angielski. Polska dążyła do rozwiązania, aby drugim obowiązkowym językiem tłumaczenia patentu był angielski, co w założeniu miałoby ułatwić polskim przedsiębiorcom dostęp do zagranicznych wynalazków. Aktualnie tłumaczenie na język angielski jest faktycznie obowiązkowe, jeśli dokumenty są wydawane po francusku bądź niemiecku, ale tylko „do czasu, kiedy w sposób obiektywny będzie potwierdzona odpowiednia jakość tłumaczeń automatycznych” – dodał wiceminister Korolec.

Informacja PAP: LINK
Informacja prasowa Rady Unii Europejskiej: LINK