W dniach 1-3 października br. w Warszawie, odbyły się targi branży złotniczo-jubilerskiej, GOLDEXPO. Organizatorzy przygotowali 320 stoisk wystawienniczych na których prezentowana była szeroka oferta firm złotniczo-jubilerskich. Związek Rzemiosła Polskiego był Patronem Honorowym Targów.
Jak co roku, w Targach organizowanych przez Fundację dla Rozwoju Polskiej Branży Złotniczo-Jubilerskiej udział wzięło kilkaset wystawców, prezentujących najnowsze trendy na rynku: złotniczym, zegarmistrzowskim i jubilerskim. Targi to także doskonałe miejsce na nawiązanie nowych kontaktów, wymiana wiedzy i doświadczeń.
Na stoisku Związku Rzemiosła Polskiego zaprezentowane zostały historyczne eksponaty polskiego rzemiosła: pamiątkowe medale w tym przyznawany, raz w roku Medal św. Eligiusza, biżuteria oraz przyrządy zegarmistrzowskie z Pracowni Zegarmistrzowskiej Andrzeja Kordalewskiego oraz wyroby złotnicze z Pracowni Pawła Rojewskiego.
Tuż obok stoiska wystawienniczego Związku Rzemiosła Polskiego, swoje stoisko miało Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych im. Janusza Januszkiewicza w Warszawie. Na stoisku tym, zaprezentowane zostały: zegary, zegarki kieszonkowe, mechanizmy grające, brązy, plakiety, medale, liczne odznaczenia, szkła optyczne w zabytkowych, o niespotykanych już typach opraw, srebra i wyroby jubilerskie. Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych im. Janusza Januszkiewicza w Warszawie działa od 1966 r., a od 1971 r. ma swoją siedzibę w zabytkowej cechowej kamienicy, przylegającej do murów obronnych Starego Miasta w Warszawie.
Złotnik Roku i Medal św. Eligiusza
Tradycyjnym momentem Targów GOLDEXPO jest uroczyste ogłoszenie tytułu Złotnika Roku, połączone z wręczeniem Medalu Św. Eligiusza. Niestety, w tym roku z uwagi na pandemię COVID-19, uroczystość ta, nie mogła dojść do skutku. Edycja 2020 została przesunięta na kolejny rok kalendarzowy.
Pomysł na ustanowienie Medalu Św. Eligiusza, połączony z honorowym tytułem Złotnika Roku zrodził się w wyniku poszukiwania różnych form sprzyjających integracji środowiska złotników. Na tej podstawie Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego ustanowiła tę uroczystość.
Medal wraz z tytułem przyznaje pięcioosobowa Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego, uczestniczy branżowych targów oraz laureaci poprzednich edycji.
Medal Św. Eligiusza wraz z tytułem Złotnika Roku jest przyznawany dla złotnika – jubilera, który wyróżnia się wysokimi umiejętnościami zawodowymi, działalnością w organizacji rzemiosła i na rzecz integracji środowiska rzemieślników złotników i jubilerów oraz który uczestniczy w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego. Kandydatury rzemieślników złotników i jubilerów mogą zgłaszać Izby Rzemieślnicze oraz branżowe cechy (po jednym kandydacie).
Pierwsza edycja wręczenia Medalu Św. Eligiusza, połączona z honorowym tytułem Złotnika Roku, odbyła się w 2004 r. Patronem Medalu jest św. Eligiusz. Żył on na przełomie VI-VII w. W roku 641 objął biskupstwo w Noyon-Tournai, a w swojej działalności zajmował się również złotnictwem. Św. Eligiusz jest patronem rzemieślników pracujących w metalu w tym złotników.