G.Prawna: Partnerzy społeczni krytycznie o Funduszu Pracy na 2018 r.

Prace Rady Dialogu Społecznego nad ustawą budżetową na rok 2018 zakończyły się m.in. przyjęciem uchwały w sprawie budżetu Funduszu Pracy. RDS sprzeciwia się zmniejszeniu środków przeznaczonych na aktywizację osób bez pracy i na Krajowy Fundusz Szkoleniowy, a także pokrywanie z jego środków wydatków, służących innym celom niż walka z bezrobociem. Sprawa jest o tyle ważna, że KFS jest podstawowym narzędziem do rozwijania i aktualizowania kompetencji pracowników oraz dostosowywania kwalifikacji do potrzeb rynku. 

 

Niepokojący jest również fakt ograniczenia funduszy na działania pośredniaków w stosunku do pracodawców, polegające m.in. na docieraniu z informacjami o zmianach w przepisach i zapotrzebowaniu na pracowników. Zmniejszono również środki zarezerwowane na wynagrodzenia dla pracowników wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

 

Wśród uwag RDS znalazło się również  finansowanie przez Fundusz Pracy działań z nim nie związanych, takich jak pokrywanie kosztów staży podyplomowych i specjalizacji lekarzy, dentystów, pielęgniarek czy położnych. Wątpliwości RDS budzi również wykorzystanie środków z Funduszu Pracy na pokrycie kosztów działalności asystentów rodziny, ponieważ ich praca nie wpływa bezpośrednio na neutralizowanie negatywnych skutków bezrobocia, a tym bardziej jego przeciwdziałanie.

 

Więcej: 

 

Michalina Topolewska

27.09.2017

Edgp.pl

 

LINK