Czym jest Krajowa Administracja Skarbowa

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) powstała z połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. – Jej głównym celem będzie zabezpieczenie finansów Polski poprzez skuteczne ściąganie należności oraz ochrona obszaru celnego Unii Europejskiej” – powiedział szef KAS Marian Banaś podczas spotkania prasowego na temat reformy skarbowości, które odbyło się 12 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Finansów.

Działanie rozpoczyna od 1 marca. Dzięki nowej strukturze zmniejszy się liczba kontroli podatników. „Będziemy chodzić na kontrole tylko tam, gdzie to będzie konieczne na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka. Chcemy chronić legalny biznes i udzielać mu wszelkiej pomocy, także przez zwalczanie przestępczości gospodarczej” – mówił szef KAS. Koncentracja zadań, w tym silna analityka i nowoczesne narzędzia informatyczne, ułatwi przepływ informacji w ramach KAS. Przyspieszy to proces wydawania decyzji w służbach podatkowych i reagowania na działania przestępców.

Nową, skonsolidowaną KAS będą tworzyć m.in. następujące jednostki organizacyjne: zby administracji skarbowej, urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe.

Jak informuje resort finansów bezpośrednia obsługa podatników nadal będzie odbywać się w urzędach skarbowych, obsługa obrotu towarowego nadal będzie się odbywać w urzędach celnych. Ministerstwo zapewniło, że wszystkie urzędy będą respektować zasady, które przewiduje Konstytucja Biznesu.
Więcej: LINK