Prezydent podpisał obniżony wiek emerytalny

19 grudnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat będą mogli przechodzić na emeryturę od 1 października 2017 r. Ustawa zakłada, że to sam pracownik zdecyduje o przejściu na zasłużony odpoczynek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje zainteresowanych, na jaką emeryturę będą mogli liczyć. I wtedy będą mogli podjąć decyzję, czy skorzystają z prawa do emerytury w wieku wskazanym w ustawie, czy też będą kontynuować pracę zawodową, przesuwając termin przejścia w czasie.

 - To dobry dzień dla polskich emerytów i rencistów. Podpis Prezydenta RP pod ustawą, obniżającą wiek emerytalny kończy 4.5-letni okres obowiązywania niesprawiedliwych i złych rozwiązań. Teraz Polacy sami będą mogli podjąć decyzję, czy chcą przejść na emeryturę. To jest prawo, nie obowiązek – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

 - Rząd wnikliwe i uważnie ocenił skutki społeczne i gospodarcze tej decyzji. Stan zdrowia znacznej części polskich emerytów nie pozwala na pracę do 67 roku życia, a sytuacja osób w tym wieku na rynku pracy nie jest dobra – uzasadniała. – Sprawiedliwości społecznej stało się zadość, gdyż tryb wprowadzenia ustawy podwyższającej wiek emerytalny, bez zgody społecznej, nie zasługiwał na akceptację.
Więcej: LINK