-„ Nasze wspólne postanowienia nie są uwzględniane w projektach ustaw – zauważyła Izabela Opęchowska ze Związku Rzemiosła Polskiego, sekretarz Rady Dialogu Społecznego. I dodała, że jeśli tak będzie, pracodawcy, tak jak niegdyś związkowcy w ramach Komisji Trójstronnej mogą odmówić współpracy” – podaje Rzeczpospolita.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej – „Rada Dialogu Społecznego lepsza od Komisji Trójstronnej”, w którym strony dialogu mówią o skuteczności jej działania.
Generalnie uznano, że RDS jest mocniejsza od Komisji Trójstronnej, jednak wciąż traktowana jest bardziej jak ciało doradcze a nie miejsce negocjacji. Niestety zbyt często zdarza się, że strona rządowa przychodzi na spotkania z gotowymi rozwiązaniami. Ponadto rząd (mimo obietnic) nie kieruje do opiniowania wszystkich projektów ustaw do RDS. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z projektami ustaw poselskich.
Po blisko rocznym działaniu w ramach RDS odbyło się 140 spotkań i wpłynęło pod obrady 70 proc. ustaw rządowych i zaledwie 26 proc. ustaw poselskich.
Pracodawcy nie są zadowoleni z współpracy ze stroną rządową, uwagi mają też związkowcy. Główny zarzut to ciągle zbyt mały udział partnerów społecznych na ustanawianiu prawa.
Debata podsumowująca roczne działanie RDS pt” „Polski dialog społeczny – zmiana – praktyka – prognoza” odbyłam się 12 października w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
Więcej:
Rzeczpospolita
13.10.2016