Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów po nowemu

Sejm zdecydował o przyjęciu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Nowe przepisy przewidują, że w rodzinach z więcej niż jednym niepełnosprawnym dzieckiem świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał obojgu rodziców.

Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11). Trybunał zakwestionował zgodność z konstytucją przepisu uniemożliwiającego przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi (opiekunowi faktycznemu), który rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem w sytuacji, gdy drugi z rodziców (opiekunów faktycznych) ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie. Nowelizacja uchyla przepis przewidujący to rozwiązanie.

Analogiczna zmiana dotyczy procedury przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Ustawa zawiera też przepis przejściowy, zgodnie z którym osoby, które złożyły wnioski na podstawie dotychczasowych przepisów, a proces ich rozpatrywania nie jest jeszcze zakończony, otrzymają świadczenia na nowych, korzystniejszych zasadach.
Teraz nowelizacją zajmą się senatorowie