Mniejsi CITowcy maja coraz większe szanse na mniejsze podatki. Sejm poparł rządowy projekt obniżenia podatku CIT dla małych firm z 19 do 15 proc. Za ustawą wprowadzającą zmianę opowiedziało się 439 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się trzech posłów.
„Celem nowelizacji jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. Obniżona stawka ma obejmować firmy – płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie” – podaje portal.
„Efekt fiskalny ustawy, czyli zmniejszenie dochodów budżetu, szacowany jest na ok. 270 mln zł. W ustawie zawarte są zarazem zmiany „uszczelniające” pobór podatków, które mają, według MF, wyrównać tę budżetową stratę” – czytamy.
P.S.
Związek Rzemiosła Polskiego w stanowiskach kierowanych do ministra finansów sprzeciwiał się tej zmianie w proponowanym kształcie. Warunkiem udzielenia poparcia planowanej obniżce CIT-u było, obniżone w takim samym stopniu stawki PIT dla małych podatników prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne.
Według ZRP nie zaproponowanie takiego samego rozwiązania dla firm osób fizycznych, będzie oznaczało naruszenie konstytucyjnej zasady równości podatkowej i zaburzenie warunków konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami, tylko z powodu różnych form prawnych prowadzonej działalności.
Teraz ustawa trafi do Senatu. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Więcej: LINK
Stanowisko ZRP: