Komisja do spraw kontroli państwowej na posiedzeniu w siedzibie sejmu przyjęła informację głównego inspektora pracy o legalności zatrudnienia polskich obywateli w świetle wyników działalności kontrolno-nadzorczej inspektorów PIP w 2015 r.
W minionym roku inspektorzy pracy przeprowadzili 23,2 tys. kontroli legalności zatrudnienia polskich pracowników, najwięcej w branży handlowej oraz zakładach zatrudniających do 9 osób. Zweryfikowali legalność zatrudnienia do 146,5 tys. osób. Kontrolą przestrzegania obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy objęli ponad 363 tys. osób.
Okazuje się, że w ponad jednej trzeciej podmiotów objętych kontrolą stwierdzono powierzenie pracy bez potwierdzenia pisemnego a także niezgłoszenie zatrudnionego do ubezpieczenia społecznego. Na 20,5 tyś. pracobiorców w przypadku 14 proc. stwierdzono nieprawidłowości.
Dane te nie oddają jednak pełnej skali nielegalnego zatrudnienia, ponieważ inspektorzy pracy byli zobowiązani przyjąć, że bez potwierdzenia umowy na piśmie oraz bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego ponad 10 tys. osób rozpoczęło pracę w dniu kontroli. Tak zgodnie oświadczali pracodawcy i pracownicy.
Komisja do Spraw Kontroli Państwowej dała resortowi rodziny i pracy 4 tygodnie na przedstawienie katalogu możliwych, postulowanych zmian w prawie, które pozwoliłyby ułatwić kontrole i doprowadzić do zmniejszenia nielegalnego zatrudnienia.
Więcej: LINK