Rada Ochrony Pracy na posiedzeniu 9 lutego 2016 r. pozytywnie oceniła program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2016-2018. Długofalowe plany PIP odnoszą się do organizacji rynku pracy, w tym przestrzegania przepisów dotyczących umów cywilnoprawnych oraz pracy tymczasowej. Spodobały się też pomysły z przedsięwzięciami prewencyjno-promocyjnymi.
Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć przypomniał, że efektem ubiegłorocznych działań inspektorów pracy jest wyegzekwowanie umów o pracę dla 8,1 tys. osób, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy powinien zostać nawiązany stosunek pracy. W sumie, w ciągu ostatnich trzech lat inspektorzy PIP wyegzekwowali zawarcie umów etatowych dla 22,3 tys. osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.
Szef PIP zwrócił uwagę na tendencję wzrostową zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi w warunkach właściwych dla zaistnienia stosunku pacy. Wskazuje na to porównanie danych ubiegłorocznych z wynikami kontroli inspektorów pracy z lat poprzednich. Żeby jednak kontrole przynosiły zamierzone efekty konieczne są zmiany legislacyjne.
Więcej: LINK