Dz. Gazeta Prawna: Minimalna stawka godzinowa od lipca

-„Projekt zakłada także likwidację zróżnicowania wypłacania minimalnego wynagrodzenia. Obecnie pracownik w czasie pierwszego roku pracy otrzymuje zarobki, które nie mogą być niższe niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Po zmianach ma otrzymywać całą płacę minimalną (ta część przepisów ma wejść od stycznia 2017 r.). – To doprowadzi do wykluczenia z rynku osób zaczynających pracę. Nikt nie będzie chciał zatrudnić pracownika, który nic nie potrafi, a jeszcze będzie trzeba mu zapłacić całe wynagrodzenie –powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Zachęcamy do przeczytania artykułu „Minimalna stawka godzinowa od lipca”, który ukazał się w dzienniku w dniu dzisiejszym (21 stycznia). Zgodnie z mającymi wejść od lipca przepisowi nakazującymi wypłacenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 złotych, przedsiębiorcom przybędzie pracy papierkowej. Dojdzie im prowadzenie ewidencji godzin pracy zleceniobiorców. Jeśli będą się od tego obowiązku uchylać mogą zapłacić karę w wysokości nawet 30 tys. zł.

Stanie się tak za sprawą projektu nowelizacji ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008), który właśnie trafił do konsultacji społecznych. W myśl dokumentu obowiązkiem minimalnej godzinowej stawki będą też objęte osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, która przyjęte zlecenie lub usługi wykonuje osobiście na rzecz innych firm.
dgp.pl
Bożena Wiktorowska
21.01.2016
Więcej: LINK