Z informacji udostępnionych na stronie zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że tylko w poniedziałek 11 stycznia do ZUS wpłynęło ponad 500 elektronicznych zwolnień lekarskich.
Możliwość przekazywania elektronicznych zwolnień, w skrócie e-ZLA, obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Oznacza to, że w miejsce zwolnienia papierowego lekarz może wystawić pacjentowi zwolnienie w formie elektronicznej, które automatycznie trafi zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawcy pacjenta.
Dotychczas, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, lekarze wystawili ponad 2,2 tys. elektronicznych zwolnień. Pierwsze e-ZLA wpłynęły do Zakładu już 1 stycznia, a wystawione zostały przez medyków z Włocławka i podwarszawskich Marek. Najwięcej, bo ok. 200 e-zwolnień wpłynęło z terenu działania trzech warszawskich oddziałów ZUS. Na kolejnych miejscach znalazły oddziały w Krakowie i Gdańsku.
Do końca 2017 r. obowiązuje okres przejściowy i zwolnienia można przesyłać zarówno drogą elektroniczna jak i na papierze.
Więcej: LINK