Ustalenia o pracę potwierdzone na piśmie. Zmiany w Kodeksie pracy

Obowiązkiem pracodawcy będzie potwierdzanie pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę. Zmian zaproponowana w Kodeksie pracy przez ministerstwo rodziny i pracy i Polityki pozwoli na zmniejszenie liczby zatrudnionych w szarej strefie.

Kodeks mówi, że jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia. Czyli takie potwierdzenie powinno być pracownikowi dostarczone  do końca pierwszego dnia pracy. A z tym ponoć bywa różnie. Z kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że w praktyce regulacja ta jest wykorzystywana przez pracodawców do nielegalnego zatrudniania pracowników. W razie kontroli prowadzonej przez inspektora pracy regułą jest tłumaczenie przedstawiane przez pracodawców, że pracownicy nie posiadają ani pisemnych umów o pracę ani pisemnych potwierdzeń warunków umowy, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy i pisemne potwierdzenie zostanie dostarczone pracownikom do końca ich dnia pracy – czytamy na stronie resortu pracy.

Według ministerstwa projekt zmian w Kodeksie pracy wprowadzi obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Zmiany spowodują, że część spośród 379 tys. osób pracujących dotychczas bez pisemnej umowy o pracę ani bez pisemnego potwierdzenia podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy będzie pracować legalnie.

Projekt zmian w Kodeksie pracy został przekazany do konsultacji społecznych.
Więcej: LINK