Związek Rzemiosła Polskiego w związku z konsultacjami nowelizacji przepisów ograniczających bariery w zakładaniu i wykonywaniu działalności gospodarczej przesłał do Ministerstwa Gospodarki propozycje środowiska rzemiosła w tym zakresie.
Eksperci ZRP po raz kolejny zwrócili uwagę na konieczność uchylenia w podatkach dochodowych, tzw. mechanizmu korekty kosztów, w przypadku nie uregulowania płatności w określonym terminie. Obowiązkowa korekta kosztów podatkowych w przypadku nie uregulowania płatności w określonym terminie uznawana jest za jedną z większych uciążliwości narzuconych przedsiębiorcom w ostatnich latach, to pod szyldem redukcji obciążeń administracyjnych i ułatwienia działalności gospodarczej.
Związek powrócił także do tematu zwiększenia kwoty dochodu wolnej o do podatków. Od 2009 r. kwota wolna od podatku nie uległa zmianie i wynosi 3.091 zł, co stanowi zaledwie 257,58 zł dochodu miesięcznego. Zgodnie z wyliczeniami firmy doradczej KPMG, jest to najniższa kwota spośród wszystkich krajów, które ją stosują w systemach podatkowych.
Wśród innych postulatów można znaleźć m.in.: zwiększenie kwoty przychodów uprawniającej do ryczałtu ewidencjonowanego ze 150 tys. do 250 tys. euro, objęcie możliwością kwartalnych rozliczeń w podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (art.21 ust.1 b) wszystkich podatników, korzystających z ryczałtu, czy też niezwykle istotne dla rzemieślników uproszczenie dokumentacji wymaganej od pracodawców szkolących uczniów i ubiegających się o dofinansowanie z tego tytułu.
Postulaty ZRP w załączniku