W Bydgoszczy w ramach projektu „WKDS-spójność dialogu” odbyła się kolejna sesja konsultacyjna. Podczas spotkania 21-22 stycznia przedstawiciele samorządu, pracodawców i związków zawodowych rozmawiali o sytuacji dialogu społecznego w regionie.
W sesji konsultacyjnej wzięła udział każda ze stron dialogu społecznego. Przedstawicielem WKDS Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy był sekretarz Radosław Wachacz. Organizację pracodawców reprezentowali: Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy oraz jego zastępcy, przedstawiciele BCC i KPOP Lewiatan. Ze strony organizacji związkowych na sesji byli obecni: liczni przedstawiciele OPZZ, Forum Związków Zawodowych, w tym Halina Peplińska-przewodnicząca OZZPiP, Danuta Potkaj- przewodnicząca Związku Zawodowego Kolejarzy PKP Cargo, Solidarność 80 i NSZZ Solidarność. W sesji wzięli też udział przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego.
Podczas sesji zostały przekazane uczestnikom informacje na temat podstawowych zagadnień dialogu społecznego na poziomie centralnym i regionalnym. Problemem według uczestników sesji jest mała skuteczność działań na szczeblu centralnym, zawieszenie prac w strukturach dialogu ze strony central związkowych.
Pojawiły się również liczne głosy upatrujące problemów w funkcjonowaniu Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego ze względu na brak zainteresowania mediów dialogiem społecznym.
Uczestnicy sesji zgłosili następujące uwagi i problemy:
- centrala nie zasięga opinii od WKDS
- biuro WKDS powinno mieć pieniądze na ekspertów
- wojewoda, a nie marszałek jest przedłużeniem rządu i komisje dialogu powinny być przy
wojewodzie, a nie przy marszałku
- brak ustawy o dialogu społecznym
- brak umocnień prawnych dla WKDS
Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: LINK