Oskładkowanie umów-zleceń zwiększy znacznie wpływy do ZUS. Według szacunków podanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” może to być nawet ponad 600 mln zł rocznie.
Zgodnie z nowymi przepisami, których pierwsze czytanie obyło się wczoraj w sejmie, umowy-zlecenia będą oskładkowane aż do wysokości płacy minimalnej (1680 zł w 2014 r.). Odprowadzone zostaną również składki za członków rad nadzorczych.
Pracownik pracujący na kilku umowach będą sumować swoje przychody i informować pracodawców o osiągnieciu limitu obowiązującego do płacenia składek. Celem takiego przepisu jest unikniecie sytuacji, w której podpisywane są umowy na skrajnie nierówne kwoty i płacenia składki od tej niższej – informuje Marek Bucior, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Propozycje zawarte w nowelizacji nadal budzą wiele kontrowersji. Pracodawcy chcą wprowadzenia do niej rocznego okresu rozliczeniowego od podstawy równej 12-krotności minimalnego wynagrodzenia oraz wydłużenie vacatio legis omawianych zmian z trzech do 12 miesięcy. Na takie rozwiązania nie przystaje MPiPS.
Więcej: gazetaprawna.pl
24.04.2014
Michał Kuc
Bożena Wiktorowska
LINK