Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda wskazał na luki w przygotowanej przez Senat nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które mogą prowadzić do nadużyć – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Zaniepokojenie budzi zapis dający pracodawcom prawo do występowania o wydłużenie godzin wykonywania obowiązków przez osoby z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością.
Zdaniem Jarosława Dudy takie rozwiązanie może prowadzić do nadużyć. Chociaż aby wydłużyć czas pracy osobie z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością potrzeba zgody obu stron i opinii lekarza, to może się okazać, że pracodawca, jako silniejsza osoba stosunku pracy może dostać narzędzie do wywierania nacisku na pracownika – twierdzi pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Te wątpliwości podziela też Leszek Zając, zastępca głównego inspektora pracy, który w stanowisku przesłanym Senatowi wskazuje, że może to ograniczyć możliwości korzystania ze skróconego czasu pracy. Ponadto zastrzeżenia rządu i Państwowej Inspekcji Pracy budzą niejasne propozycje związane z odwoływaniem się od decyzji lekarza. Projekt nie wskazuje, kto ma ponosić koszty badań, przesądzając, że te przeprowadzane na etapie wniosku o jego wydanie pokrywa firma. Co więcej, z odwołaniem będzie można wystąpić, tylko gdy będzie je wydawał lekarz medycyny pracy. Tymczasem takie prawo ma też specjalista sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym pracownikiem.
Więcej: gazetaprawna.pl
17.04.2014
Michalina Topolewska
LINK