Organizacje zrzeszające pracodawców i związki zawodowe pracują nad rozwiązaniami, które usprawnią prowadzenie dialogu społecznego. Zmiany okazały się konieczne po czerwcowym wystąpieniu przedstawicieli pracowników z obrad Komisji Trójstronnej – informuje „Rzeczpospolita”.
Prace nad zbudowaniem nowej formuły prowadzenia rozmów trójstronnych trwają od lutego i są już na ukończeniu. Związki zawodowe proponują aby obecną Komisję Trójstronną zastąpiła Rada Dialogu Społecznego. Jej przewodniczący miałby być powoływany przez prezydenta, a ona sama byłaby instytucją niezależną zarówno od Sejmu, jak i od rządu. Rada miałby także prawo do przygotowywania projektów ustaw, które rząd musiałby wziąć pod rozwagę.
Pracodawcy pracują obecnie nad przygotowaniem wspólnych propozycji nowych rozwiązań dla przyszłego forum trójstronnego. Wśród nich pojawiają się takie sugestie jak inicjatywa ustawodawcza oraz możliwość wnoszenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany mają na celu wzmocnienie roli dialogu społecznego w Polsce.
Więcej: rp.pl
01.04.2014
Joanna Ćwiek
LINK