Dz.G.Prawna: Od dziś zmiany w urzędach pracy. Nie unikniemy jednak biurokracji

Wchodzi właśnie w życie reforma urzędów pracy, którą wprowadza ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 598) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawa przewiduje, że bezrobotny, który zarejestruje się w urzędzie pracy trafi pod opiekę wyznaczonego doradcy, który będzie zajmował się nim indywidualnie podczas całego procesu ew. szkoleń, doradztwa oraz poszukiwania zatrudnienia.

Bezrobotni będą również podlegać profilowaniu, które określi potrzeby danej osoby. Do wyboru są trzy możliwości – w zależności od tego, jakie jest oddalenie bezrobotnego od rynku pracy, w tym jego gotowość i motywacja do podjęcia zatrudnienia. Okoliczności te będą decydować o tym, co urząd mu zaoferuje: pracę, staż czy działania integracyjne. Zdiagnozowanie stopnia oddalenia od rynku pracy i przydzielenie do określonego profilu następować będzie na podstawie specjalnego elektronicznego kwestionariusza.

Ustawa budzi spore zaniepokojenie w urzędach pracy, które mają wątpliwości czy podołają nowym obowiązkom. Wątpliwy jest także pomysł przeznaczenia jedynie 20 min. Na profilowanie bezrobotnego oraz zasadność takiego działania w kontekście dużej zmienności na rynku pracy.

Więcej: gazetaprawna.pl
27.05.2014
Karolina Topolska
LINK