Wicepremier Janusz Piechociński spotkał się z przedstawicielami Kongresu Przedsiębiorczości

Tematem spotkania była dyskusja związana z wprowadzeniem przejrzystego, sprzyjającego przedsiębiorcom prawa oraz stworzeniem efektywnego systemu wparcia dla MSP. Rozmowy odbyły się 7 czerwca w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Piechociński powiedział, że MG wspólnie z przedsiębiorcami i stroną społeczną dąży do stworzenia rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Szef resortu gospodarki zaznaczył, że działania na rzecz poprawy otoczenia prawnego dla biznesu powinny być podejmowane również na poziomie UE. Zdaniem wicepremiera kraje członkowskie nie powinny przede wszystkim tworzyć dodatkowych regulacji, nie wynikających bezpośrednio z implementacji prawa europejskiego.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o przyszłości kształcenia zawodowego w Polsce. Podkreślili rolę wsparcia firm w ich działaniach na rzecz tworzenia miejsc kształcenia zawodowego (równoległego z nauką w szkole) oraz podjęcie starań o ulepszenie przepisów w zakresie kształcenia zawodowego, z uwzględnieniem opinii samych przedsiębiorców.

 

Eksperci Związku Rzemiosła Polskiego, poza głównym tematem omawiającym rekomendacje Kongresu Przedsiębiorczości w sprawie szkolnictwa zawodowego przedstawili problemy, na jakie napotykają przedsiębiorcy w wyniku wprowadzenia w podatkach dochodowych, tzw. kasowej metody rozliczeń kosztów.

Wicepremier  Piechociński odnosząc się do tematów poruszonych w wystąpieniach poszczególnych przedstawicieli Kongresu  zwrócił uwagę na rozbieżne priorytety poszczególnych organizacji, uwarunkowane skalą i rodzajami  działalności skupionych w nich przedsiębiorstw. Pomimo zróżnicowanych postaw przedsiębiorców  bardzo ważne jest budowanie dialogu z jak najszerszą reprezentacją przedsiębiorców. Zaproponowany system e-konsultacji, jak na razie nie sprawdził się. Dlatego, m.in. jest zwolennikiem powszechnego samorządu gospodarczego, w którym każdy przedsiębiorca powinien zrzeszyć się w swobodnie wybranej organizacji samorządu.

Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowali: Paweł Saar, wiceprezes ZRP, Jolanta Kosakowska dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej oraz Elżbieta Lutow dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej: LINK