Dziennik Gazeta Prawna: Negocjacje elastycznej pracy bez efektów

Kolejne (29 listopada) posiedzenie zespołu ds. prawa pracy komisji trójstronnej w sprawie zmian w kodeksie pracy nie przyniosło oczekiwanych rozwiązań. Punktami spornymi różniącymi strony pracodawców i związkowców są zmiany w wydłużeniu okresów rozliczeniowych i w obliczaniu nadgodzin. Strony nie wypracowały wspólnego stanowiska w tych kwestiach.

Organizacje pracodawców opracowały wspólne stanowisko w sprawie Rozdziału VI kodeksu pracy i przekazało je ministrowi pracy i polityki społecznej. W dokumencie występują o wydłużenie okresu rozliczeniowego, stosowanie ruchomego czasu pracy oraz złagodzenie przepisów o dobie pracowniczej. Związki zawodowe są przeciwne, uważają, że zaproponowane rozwiązania byłyby sprzeczne z samą istotą ustalania okresów, w jakich rozlicza się czas pracy.

Zdaniem strony związków zawodowych wydłużanie okresów rozliczeniowych powinni być możliwe jedynie na podstawie układów zbiorowych bądź regulaminu pracy w ustaleniu ze związkami. Pracodawcy natomiast nie chcą zmian w tej kwestii. Wolą, żeby w firmach, gdzie nie ma związków zawodowych, o wydłużeniu okresów rozliczeniowych współdecydowali przedstawiciele pracowników, jak jest obecnie.

W związku z patowa sytuacja projekt nowelizacji przepisów o czasie pracy przygotuje ministerstwo pracy i polityki społecznej, powiedział podczas posiedzenia Radosław Mleczko, wiceminister resortu pracy.

Więcej: gazetaprawna.pl

30.11.2012

LINK