Spotkanie Komitetu UEAPME ds. Gospodarczo-Finansowych

W ramach realizacji zadania 5 projektu „Branże w dialogu” – Wypracowanie i przetestowanie branżowego systemu konsultacji i uzgodnień – specjaliści ZRP biorą udział w spotkaniach Komitetów Problemowych UEAPME.
17 października 2012 w Brukseli odbyło się spotkanie Komitetu ds. Gospodarczych i Finansowych. Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowała Halina Matejek, główny specjalista w zespole rozwoju przedsiębiorczości.
Spotkanie prowadził Dieter Philipp, przewodniczący Komitetu ds. Gospodarczych i Podatkowych oraz Wiceprezydent UEAPME. Pierwszym tematem była sytuacja gospodarcza w Europie, którą zaprezentował Massimo Suardi, dyrektor departamentu ds. sytuacji gospodarczej i prognoz w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej (DG ECFIN).

Podczas konferencji przedstawiono wstępne wyniki Barometru 2012 europejskiego rzemiosła i MŚP (II półrocze 2012 r.). Uczestnicy spotkania zgodzili się, co do tego, że przeprowadzanie oceny sytuacji firm rzemieślniczych i MŚP jest użyteczne. Barometr przedstawia aktualną kondycję przedsiębiorstw oraz przewidywania na najbliższą przyszłość. Stwierdzono, że tym razem najważniejsze były dane zbierane w odniesieniu do zatrudnienia.

W dalszej części skupiono się na kwestii finansów sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz kolejnej generacji instrumentów finansowych dla tego sektora. Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali takie instrumenty finansowe jak program „COSME” i „Horyzont 2020”. Nowy program „COSME” ma na celu promocję: dostępu do finansowania, wspierania przedsiębiorczości oraz tworzenia nowych firm. Zdaniem KE, nowy program wzmocni konkurencyjność przedsiębiorstw i stworzy nowe miejsca pracy, co przyczyni się do wzrostu unijnej gospodarki. Program „Horyzont 2020” ukierunkowany będzie na badania naukowe i innowacje. Jest to przewodnia inicjatywa strategii „Europa 2020”, której celem jest zwiększenie konkurencyjności Europy.
Na zakończenie spotkania przedstawiciel UEAPME, dyrektor Gerhard Huemer, przedstawił założenia Porozumienia Bazylejskiego. Mianem Bazylei lub Porozumienia Bazylejskiego określa się zespół regulacji dotyczących wymogów kapitałowych i zarządzania ryzykiem w bankach działających transgranicznie. Celem tego jest zwiększenie stabilności banków. Obecnie obowiązuje porozumienie Bazylea II, natomiast została opracowana, głównie z powodu kryzysu, jej nowsza wersja nazywana Bazyleą III. Okres implementacji trzeciej Bazylei jest stosunkowo długi – wprowadzanie jej wszystkich postanowień ma zakończyć się na początku 2019 r. Bazylea III wprowadza instytucję dodatkowego „buforu kapitałowego”, którego rolą będzie absorpcja strat przez banki w okresie kryzysów. Drugim proponowanym buforem jest „bufor kapitałowy antycykliczny”. Wdrożenie tego instrumentu zależeć będzie od warunków ekonomicznych i bankowych w danym państwie. Dodatkowo, banki uznane za kluczowe muszą liczyć się ze zwiększeniem wymogów kapitałowych, m.in. trzeba będzie wziąć pod uwagę zwiększenie rezerw celowych.

Po przerwie odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Badań, działającej w ramach Komitetu UEAPME ds. Gospodarczo-Finansowych. Spotkaniu przewodniczył Gerhard Huemer. Na wstępie przedstawił szczegółowe wyniki Barometru Europejskiego Rzemiosła i MŚP. Podziękował organizacji członkowskiej z Polski – Związkowi Rzemiosła Polskiego – za udział w badaniach. Test UEAPME na temat „Small Business Act”, w którym ZRP przedstawił wyniki badania zrealizowanego w branżach objętych projektem Branże w dialogu.