W DGP czytamy o zmianach, jakie planuje rząd w ustawie o VAT. Dzisiaj posłowie w sejmie będą dyskutować nad zaproponowanymi zmianami. Szykują się bardzo głębokie zmiany.
Jednym z przykładów kluczowych zmian jest modyfikacja zasad opodatkowania świadczeń nieodpłatnych, co może skutkować zwiększeniem ilości usług, które będą objęte VAT-em. Kolejna proponowana różnica, to doprecyzowanie katalogu czynności przy obliczaniu limitu zwolnień. W styczniu wejdą w życie także przepisy ułatwiające rozliczenia VAT w handlu zagranicznym. W nowej ustawie pojawi się także przepis, który pozwoli na odliczenie VAT za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę wystawioną przez zagranicznego dostawcę.
Jednak najbardziej istotne zmiany pojawić się mają w lipcu 2013 roku. Będą one dotyczyły regulacji związanych z momentem powstawania obowiązku podatkowego. Związek Rzemiosła Polskiego poparł wprowadzenie pewnych rozwiązań, które pomogłyby firmom, otrzymującym z dużym opóźnieniem pieniądze od kontrahentów. Związek wprowadzenie takiego przepisu zasugerował w 1999 roku, przy okazji propozycji ograniczających opóźnienia płatności w transakcjach handlowych.
Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
24.10.2012
Magdalena Majkowska
LINK