Puls Biznesu: Zmiany w VAT? Z długim vacatio legis

W Pulsie Biznesu czytamy o kolejnych zmianach, jakie szykują się w ustawie o podatku od towarów i usług. Pracodawcy nadal mają swoje zastrzeżenia, zwłaszcza co do czasu, w którym miałby wejść przepisy. Związek Rzemiosła Polskiego sprzeciwia się również podnoszeniu stawek VAT na wyroby rękodzieła oraz rzemiosła ludowego.

Zmiany w podatku VAT zdaniem pracodawców powinny poprzedzić uważne przygotowania. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje w chwili wydanie towaru lub wykonania usługi lub jeśli konieczna jest faktura – w momencie jej wystawienia. Tu właśnie ustawodawca planuje zmianę. Czas na zapłatę VAT za fakturę zostanie skrócony, co uprości system podatkowy.

Jednak na przygotowanie się do nowych rozliczeń przedsiębiorcy potrzebują czasu, stąd apel o opóźnienie we wprowadzaniu nowych regulacji. Eżbieta Lutow, ekspert ZRP zwraca uwagę na fakt, że zmienią się wystawiane faktury i ich nazewnictwo, więc  konieczne będzie wprowadzenie nowego oprogramowania w księgowości czy przygotowanie nowych druków.

Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił się również do Ministerstwo Finansów o podjęcie przez rząd interwencji w Komisji Europejskiej umożliwiającej utrzymanie obniżonych stawek VAT na wyroby rzemiosła artystycznego. Resort chce zastosować w tym przypadku unijną dyrektywę 2006/112/WE.  ZRP zwraca jednak uwagę, że zarówno towary jak i usługi sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła artystycznego dokładnie wpisują się w podstawowe trzy warunki, których spełnienie jest niezbędne do zastosowania stawki obniżonej: są pracochłonne, w znacznej mierze świadczone dla odbiorców końcowych , mają charakter lokalny i nie powodują zakłóceń konkurencji.

Więcej informacji: pb.pl
19.06.2012
Iwona Jackowska
LINK