„Business Center Club, Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Związek Rzemiosła Polskiego przedstawiły swoje wspólne stanowisko dot. wskaźników wzrostu wynagrodzenia minimalnego oraz wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Dokument ten został przekazany Przewodniczącemu Trójstronnej Komisji ds. Spraw Społeczno-Gospodarczych, Ministrowi Gospodarki, Waldemarowi Pawlakowi.” – czytamy na portalu Tf.pl.
„ Strona Pracodawców proponuje, aby wynagrodzenia w sferze budżetowej pozostały w 2011 r. realnie na poziomie z 2010 r., czyli aby ich wzrost wyniósł w 2011 r. 2,3% (planowany wskaźnik wzrostu cen).”
„Kryzys finansów publicznych w Grecji i innych krajach strefy euro nakazuje planowanie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej z bardzo dużą ostrożnością. Tym bardziej, że wg prognoz istnieje realne zagrożenie przekroczenia przez dług publiczny w Polsce 55% PKB.”
„Organizacje zaznaczają, że wielokrotnie proponowały uruchomienie dyskusji w ramach odpowiednich Zespołów TK nt. efektywności sektora budżetowego, w tym przede wszystkim efektywności administracji publicznej i chciałyby tę propozycję powtórzyć. Wzrost funduszu wynagrodzeń o 2,3% nie musi bowiem oznaczać braku wzrostu wynagrodzeń realnych w państwowej sferze budżetowej.”
„ Zgodnie z zasadą zapisaną w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu z lipca 2005 r. minimalne wynagrodzenie powinno rosnąć o wskaźnik inflacji plus 2/3 wzrostu PKB. Strona Pracodawców proponuje, aby minimalne wynagrodzenie wzrosło w 2011 r. w stosunku do 2010 r. o 4,63%, z 1317 zł do 1378 zł.”
Więcej: LINK