Fundusz Pracy dyskutowany na Prezydium TK

Większą część obrad Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19 maja 2011 r. poświęciło tematowi Funduszu Pracy. Inicjatorem dyskusji był Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Obradom przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak. W spotkaniu uczestniczyli także Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, przedstawiciele ministerstwa finansów.

Na wniosek ZRP spotkanie było kontynuacją dyskusji dotyczącej projektu Uchwały TK w sprawie wstrzymania wydatkowania środków z Funduszu Pracy. Podsekretarz stanu w resorcie finansów, Hanna Majszczyk poinformowała partnerów społecznych o uruchomieniu z Funduszu Pracy 80 mln zł na kształcenie zawodowe młodocianych pracowników. Potwierdziła też, że Komisji Sejmowa RP Finansów Publicznych podjęła decyzję pozytywną wspierającą wniosek.

Prezes Bartnik podziękował Ministerstwu Finansów pozytywną decyzję o uruchomieniu tych środków. Jednocześnie podkreślił, że sprawa jest bardziej skomplikowana i należałoby się przyjrzeć uregulowaniom prawnym odpowiadającym za wydatkowanie środków z Funduszu Pracy. Głownie pod katem możliwości zastąpienia środków pochodzących z Funduszu Pracy innymi środkami. Obecnie taka możliwość nie istnieje. Dysponentem środków jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a przecież jest to fundusz pracodawców. Prezes Bartnik wystąpił do strony rządowej z wnioskiem o jak najwcześniejsze uregulowanie zasad funkcjonowania i rozdysponowania środków na przyszły rok.

 

Ograniczenie bądź opóźnienie wypłaty środków z Funduszu Pracy spowoduje kolejne problemy na rynku pracy. ZRP postuluje o prawne rozwiązanie sprawy zarządzania Funduszem Pracy i wprowadzenie nadzoru przez partnerów społecznych.

Jerzy Bartnik zwrócił się z prośbą do partnerów społecznych i do strony rządowej o podpisanie uchwały dotyczącej wstrzymanych środków wydatkowanych na Fundusz Pracy.
Tekst uchwały, wcześniej uzgodniony przez wszystkich partnerów społecznych  jednak nie został zaakceptowany prze resort finansów.

 

W dalszej części spotkania przewodniczący zespołu polityki gospodarczej i rynku pracy przedstawił rezultaty prac zespołu w zakresie dotyczącym FP. Zwrócił się o pilne uruchomienie społecznej kontroli w szczególności tej części płaconej przez pracodawców.

 

Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wysłuchało informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącej propozycji weryfikacji kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej, wypracowania dobrych praktyk w zakresie konsultowania stanowisk rządu dotyczących projektów dokumentów Unii Europejskiej. Partnerzy społeczni dyskutowali o miejscu dialogu społecznego w strategiach rozwoju kraju.

 

Ważnym punktem negocjacji był dla środowiska MŚP wniosek PKPP „Lewiatan” w sprawie podwyższenia stawek ryczałtu za używanie pojazdu do celów służbowych.

Ministerstwo Finansów zwróciło się do partnerów społecznych o pilne zaopiniowanie projektu budżetu państwa na 2012 rok. Premier zapewnił, że bez opinii strony społecznej projekt budżetu nie zostanie skierowany do Sejmu RP. Ustalono w gronie partnerów społecznych, iż do 24 maja 2011 roku zostaną zgłoszone tematy zaliczane do pilnych, które nie budzą większych kontrowersji w ich uzgodnieniu i które mogą zostać załatwione przez resort finansów.

 

Pełna relacja z posiedzenia w załaczniku.