Sektor MŚP potrzebuje wsparcia dla innowacyjności

Mikro, małe i średnie firmy nie mają w opinii Związku Rzemiosła Polskiego odpowiedniego dostępu do źródeł finansowania innowacyjności. W piśmie do resortu gospodarki ZRP przedstawia propozycje zmiany tej sytuacji.
 
Na początku marca Ministerstwo Gospodarki przekazało do zaopiniowania propozycje założeń utworzenie systemu finansowania innowacyjnych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach. Związek Rzemiosła Polskiego popiera inicjatywę stworzenia takiego systemu, jednak rozwiązania przedstawione przez resort nie pozwalają na jego sprawne wykorzystywanie.
 
Mikro i małe firmy szczególnie niepokoi fakt wprowadzenia bardzo ograniczającej definicji przedsiębiorstwa innowacyjnego, które mogłoby skorzystać z przewidzianych instrumentów. Będą one bowiem kierowane wyłącznie do firm, które dzięki uzyskanej pożyczce czy poręczeniu, planują wytwarzać nowe lub znacząco zmodernizowane produkty. Zdaniem ZRP przedstawiony projekt systemu w niewielkim stopniu wpłynie na zwiększenie siły  ekonomicznej mikro i małych przedsiębiorstw. Tym bardziej, że w założeniach ma on być finansowany ze środków unijnych gdzie podstawowym wymogiem stawianym aplikantom jest skierowanie funduszy wyłącznie na wsparcie innowacyjnych technologii.
 
Taka sytuacja uniemożliwi aplikowanie o środki z wspomnianych funduszy przedsiębiorstwom działającym w branżach tradycyjnych w tym licznie reprezentowanym w sektorze – mikro i małym firmom rzemieślniczym. Chodzi szczególnie o firmy usługowe, w których trudno mówić o „nowych liniach produkcyjnych”. Ograniczenia mogą także dotknąć inne, mające szanse na rozwój branże: turystyczny, gastronomiczna, hotelarska, czy remontowo-budowlana.
 
Zdaniem ZRP rozwiązaniem tego problemu mogłoby być zastosowanie strategii „inteligentnej specjalizacji” regionalnej, w której znalazłyby miejsce przedsięwzięcia gospodarcze oparte na technologiach tradycyjnych, charakteryzujących się, m.in. ekologicznym procesem wytwórczym (np. branża spożywcza), małoseryjnością, wysoką jakością, wykorzystaniem naturalnych materiałów (branża odzieżowa, tekstylna, meblowa), czy niepowtarzalnością wyrobów w branży rzemiosł artystycznych.
 
Więcej informacji w załączniku.