Polska przeciwna propozycji wprowadzenia jednolitej podstawy opodatkowania firm

W marcu 2011 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt Dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych. Postulat ujednolicenia podstawy opodatkowania jest jednym z głównych założeń programu Komisji pt. „Small Business Act” jak też jedną z propozycji zawartych w komunikacie „W kierunku Aktu o jednolitym rynku. W stronę społecznej gospodarki rynkowej o wysokiej konkurencyjności. 50 propozycji na rzecz wspólnej poprawy rynku pracy, przedsiębiorczości i wymiany”.

Obecnie przedsiębiorstwa prowadzące interesy w całej UE muszą stosować zasady 27 różnych systemów podatkowych. Propozycja KE zakłada, że firmy mogłyby przygotowywać jedną deklarację podatkową i konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Państwa, gdzie firmy prowadzą interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każdy z nich zastosowałby własną stawkę podatkową.

Propozycja Komisji była tematem dyskusji podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli (24 marca 2011 roku), na którym Polska zadeklarowała, że przystąpi do „Paktu Euro Plus” (dotychczas nazywanego „Paktem na rzecz konkurencyjności”). Pakt pierwotnie powstał z inicjatywy Francji i Niemiec i miał na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej państw strefy euro. Na wniosek Polski „Pakt na rzecz konkurencyjności” został przemianowany na „Pakt Euro Plus”, aby w ten sposób podkreślić otwarcie inicjatywy dla państw członkowskich spoza strefy euro.

Zdaniem polskich źródeł, w ramach paktu jest już zgoda w sprawie odrzucenia propozycji KE dotyczącej jednolitej, skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych. Źródła tłumaczyły, że nie ma zgody państw, żeby można było dokonywać redystrybucji dochodów z podatku CIT. Polska opowiada się za utrzymaniem obecnej zasady, że firmy są opodatkowane tam, gdzie są zarejestrowane.

Związek Rzemiosła Polskiego również sceptycznie odnosi się do propozycji KE. Jak możemy przeczytać w stanowisku ZRP dotyczącym Komunikatu Komisji „W kierunku Aktu o jednolitym rynku. W stronę społecznej gospodarki rynkowej o wysokiej konkurencyjności. 50 propozycji na rzecz wspólnej poprawy rynku pracy, przedsiębiorczości i wymiany” : „Mając na uwadze doświadczenia wynikające z harmonizacji przepisów VAT -  przedsiębiorcy obawiają się skomplikowania podatku CIT, a także zmian skutkujących podwyższeniem podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Dla wielu organizacji może to oznaczać utratę zwolnień w CIT.”

W Polsce stawka podatku CIT wynosi 19 proc. i należy do najniższych w Europie.