Założenia do zmian w ordynacji podatkowej

W związku z planowanymi zmianami w ordynacji podatkowej, dotyczącymi przede wszystkim interpretacji indywidualnych, Związek Rzemiosła Polskiego przesłał pismo do Ministerstwa Finansów.

W opinii ZRP złym pomysłem jest delegowanie obowiązku w zakresie dokonywania zmian w interpretacjach indywidualnych (przypisanego obecnie MF) do podległych mu organów. Dzięki temu, że jedynie Ministerstwo Finansów może dokonywać zmian interpretacji, są one jednolite a swoboda ich wprowadzania jest w sensowny sposób ograniczona. Natomiast wprowadzenie upoważnienia w tym zakresie dla podległych Ministerstwu Finansów organów może prowadzić do osłabienia jednolitości interpretacyjnej przepisów prawa podatkowego.

Z kolei pomysł, by MF określiło w rozporządzeniu, jak ma wyglądać wzór wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, również wydaje się nietrafiony. Zdaniem ZRP, obecne przepisy ordynacji w sposób wystarczający i dokładny określają formę i treść wniosku o interpretację i nie ma powodu, aby przygotowanie takiego wniosku dodatkowo komplikować. Dzisiaj podatnicy mogą skorzystać z gotowego wzoru wniosku o wydanie interpretacji, ale druk ten nie jest obowiązkowy. Zdaniem ekspertów ZRP, wprowadzenie obowiązkowego wzoru w drodze rozporządzenia MF to jedynie kolejne biurokratyczne utrudnienie dla podatnika. Związek Rzemiosła Polskiego zwraca uwagę, że wniosek o wydanie interpretacji jest tylko pismem procesowym w ramach postępowania administracyjnego, dlatego nie ma uzasadnienia dla wprowadzania tak nieprzyjaznej podatnikowi zmiany.

W odniesieniu do planowanego umożliwienia umorzenia postępowania interpretacyjnego, ZRP zgłosił wątpliwości co do możliwego nadużywania tych przepisów na niekorzyść podatników. ZRP poparł pomył wprowadzenia instytucji umorzenia postępowania interpretacyjnego pod warunkiem ograniczenia jego stosowania do przypadków wycofania wniosku przez podatnika.

Poza tym, eksperci Związku Rzemiosła Polskiego negatywnie odnieśli się do zmian w zakresie opodatkowania odsetek od lokat na rachunkach bankowych. ZRP podtrzymuje swoje stanowisko, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zwolnień do podatku dla tego źródła dochodu. Należy bowiem unikać rozwiązań, które prowadzą do zwiększania obciążeń podatkowych.

Więcej informacji w załączniku