Nieprzerwanie od 2004 roku Bank Światowy publikuje corocznie raport pt. „Doing Business”, w którym opisuje i porównuje regulacje gospodarcze wspomagające lub ograniczające przedsiębiorczość w państwach na całym świecie.
Tegoroczna edycja raportu „Doing Business 2011” objęła swoim zasięgiem 183 kraje i odniosła się między innymi do takich kwestii, jak: swoboda prowadzenia biznesu, rozpoczynanie działalności gospodarczej, uzyskiwanie pozwoleń budowlanych, płacenie podatków czy zakończenie działalności gospodarczej.
Najważniejszym jednak wskaźnikiem w raporcie, ukazującym regulacje gospodarcze sprzyjające przedsiębiorcom w danym państwie, jest „swoboda prowadzenia biznesu” (ang. ease of doing business). Polska w tym zestawieniu zajmuje 70. miejsce na 183 sklasyfikowane kraje (w 2010 roku było to 73. miejsce, a w 2009 – 76.) Spośród państw członkowskich Unii Europejskiej niżej sklasyfikowane zostały tylko Włochy (80. miejsce) i Grecja (109. miejsce).
W rankingu dotyczącym rozpoczynania działalności gospodarczej zostaliśmy sklasyfikowani na 113. pozycji. Zgodnie z raportem, w celu założenia przedsiębiorstwa w Polsce, należy przejść przez 6 procedur i poświęcić na to około 32 dni. Dla porównania na Węgrzech założenie biznesu trwa 4 dni, w trakcie których należy przejść 4 procedury.
Uzyskiwanie pozwoleń budowlanych jest kolejnym wskaźnikiem, w którym Polska wypada bardzo słabo. W raporcie podkreślono, że nasz kraj razem z Republiką Czeską przewodzi w Unii Europejskiej pod względem ilości procedur potrzebnych na uzyskanie pozwolenia na budowę (odpowiednio 32 procedury w Polsce i 36 w Czechach). W analizowanym wskaźniku najlepiej wypada Dania (1. miejsce na świecie) i Szwecja (5. miejsce na świecie i 2. w UE). Polska jest dopiero na 164. miejscu na świecie (19 pozycji od końca). Według raportu uzyskanie pozwolenia na budowę w naszym kraju trwa średnio 311 dni.
Polska zanotowała awans, jeśli chodzi o jakość systemu podatkowego (ze 164. miejsca w 2009 roku na 121. w 2011). Polscy przedsiębiorcy muszą przeciętnie zapłacić fiskusowi w ciągu roku 29 różnych podatków, na co trzeba poświęcić 325 godzin. Całkowity koszt podatków sięga 42,3 proc. zysku przedsiębiorcy. Na Litwie, która zajmuje w tym zestawieniu 44. miejsce, obowiązuje zgodnie z raportem, 11 różnych płatności podatkowych, które rocznie zajmują przedsiębiorcom 175 godzin. Natomiast całkowity koszt podatków sięga 38 proc. zysku przedsiębiorcy.
Procedury związane z zakończeniem działalności gospodarczej w Polsce, również pozostawiają wiele do życzenia. Nasz kraj zajmuje w tym zestawieniu 81. miejsce na świecie (awans z 82. pozycji w 2010 roku) Zamknięcie przedsiębiorstwa, według danych zaprezentowanych w raporcie, trwa średnio 3 lata. Najkrócej – zaledwie około 5 miesięcy – trwają takie procedury w Irlandii.
Tekst raportu „Doing Business 2011” (w jęz. angielskim) w załączniku.