7 Dni Radom: Trener z warsztatem

„Był świetnym kolarzem, później trenerem, pod okiem, którego rozwinął się talent Szurkowskiego, a od blisko 1 5 lat prowadzi warsztat naprawy rowerów – Ryszard Swat jest kolejnym bohaterem cyklu prezentującego radomskich rzemieślników” – czytamy w 7 dni Radom.

„Ryszard Swat jest legendą nie tylko radomskiego, ale całego polskiego kolarstwa. Odnosił duże sukcesy jako zawodnik, jednak do historii przejdzie jego współpraca z Ryszardem Szurkowskim. Jako trener Radomiaka odkrył talent przyszłego zwycięzcy Wyścigu Pokoju.”

„W 1997 roku postanowił wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie i uruchomił warsztat, który obecnie mieści się przy ul. Niedziałkowskiego.”

„Nasz rozmówca nie ma najlepszej opinii o tanich jednośladach sprzedawanych w supermarketach. – Wiele z nich wcześniej czy później trafia do mojego warsztatu. Nie miejmy złudzeń, że rower kupiony za 300 zł będzie nam służył przez długie lata – opowiada.”

„Oczywiście do warsztatu codziennie przyjeżdża na rowerze. – Bez względu na pogodę. W lecie i w zimie. Z samochodu korzystam bardzo rzadko, chyba że nie mam już innego wyjścia – mówi Ryszard Swat, który swoje doświadczenie przekazuje już wnukom. – Może mnie kiedyś zastąpią, chociaż tak szybko nie zamierzam ustąpić im miejsca. Dopóki zdrowie pozwoli, będę się zajmował rowerami – deklaruje. Ryszard Swat jest legendą nie tylko radomskiego, ale całego polskiego kolarstwa.”

Więcej: 7dni.radom.pl
Rafał Natorski
13.08.2010